Czy kofeina może powodować niepokój?
Czy czujesz się niespokojny po wypiciu kawy lub innych napojów zawierających kofeinę? A może obawiasz się, że kofeina powoduje niepokój? Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta jak tak lub nie. Chociaż istnieją dowody na to, że u niektórych osób występuje zwiększony niepokój przy nadmiernym spożyciu kofeiny, należy wziąć pod uwagę elementy psychologiczne, które również odgrywają rolę.
Kofeina i lęk: Czy kawa może wywołać niepokój?
Choć prawdą jest, że kofeina może wpływać na nastrój, rzadko jest głównym czynnikiem wywołującym lęk czy nawet ataki paniki. Kofeina jest środkiem stymulującym i może zwiększyć czujność i poziom energii u osób pijących kawę lub czarną herbatę. Jednak zdrowie psychiczne jest kluczowe w tym, jak ktoś przetwarza spożycie kofeiny, a następnie reaguje na swoje otoczenie. Zanim jednak przejdziemy do bardziej szczegółowych informacji na temat psychiki, przyjrzyjmy się najpierw biochemicznym efektom kofeiny. Wykazano, że zwiększa ona poziom adrenaliny w organizmie, co prowadzi do uczucia czujności i energii. Tak więc, dzięki swojej strukturze chemicznej, kofeina zapewnia poranny zastrzyk energii i od wieków jest podstawą życia wielu ludzi. Jednak spożywanie zbyt dużej ilości kawy lub napojów kofeinowych. W takim przypadku może to również prowadzić do krótkotrwałych efektów, takich jak palpitacje serca, niepokój i drażliwość. Z kolei umiarkowane spożycie podnosi nastrój i poprawia sprawność poznawczą. Zazwyczaj po spożyciu kawy lub herbaty zauważamy, że codzienne zadania, takie jak prowadzenie samochodu czy nauka, są wyraźnie łatwiejsze. Skoro więc kofeina jest odpowiednia dla większości ludzi, dlaczego u niektórych wywołuje niepokój, nawet jeśli spożywają napoje kofeinowe z umiarem?
Dlaczego kofeina wyzwala lęk u niektórych osób?
Niektórzy ludzie są bardziej podatni na niepokój po spożyciu kofeiny. Dlaczego tak się dzieje? I kto jest na to szczególnie podatny? Pytanie to zadawali sobie również liczni naukowcy, więc istnieje już wiele badań na ten temat. Tak wiele, że w rzeczywistości w 2022 roku można by nawet opracować meta-badanie1 na ten temat. Jednolity wynik badań brzmi: Osoby, które wypijają z rzędu pięć i więcej filiżanek mocnej brazylijskiej kawy, częściej reagują na nią niepokojem i niespokojnymi myślami niż osoby, które wypijają taką samą ilość wody. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę ilość kofeiny, która wchodzi w grę. A teraz, co się stanie, gdy wypijesz mniej kawy? Przecież tylko nieliczni ludzie wypijają pięć filiżanek mocnej kawy na jednym posiedzeniu. Trudno to sobie wyobrazić, ale ta myśl nie przychodzi naukowcom do głowy. Przynajmniej badania były kiedykolwiek prowadzone tylko z ekstremalnymi ilościami kawy.
Nawiasem mówiąc, niektóre badania pracowały z grupami kontrolnymi placebo. A niepokój i panika występowały u niektórych uczestników grup kontrolnych również po pięciu filiżankach kawy bezkofeinowej. Tak więc wynika z tego: To nie tylko to, co spożywamy, decyduje o tym, jak się czujemy, ale to, co o tym myślimy.
Nie chodzi o to, co pijesz, ale o to, co myślisz!
Jeśli już cierpisz na lęki i ataki paniki, stymulujące działanie kofeiny może nasilić te uczucia. Dlatego 5 filiżanek kawy jest zdecydowanie niewskazane! W przypadku zdrowszych ilości, osoby już bardziej podatne na lęki są bardziej skłonne do postrzegania i oceny każdej sytuacji niż osoby całkowicie nieświadome. Nasza reakcja na środowisko lub sytuację decyduje o tym, jak przetwarzamy kofeinę i czy picie kawy wyzwala lęk i niepokój, czy też bardziej pozytywne uczucia.
Czy kofeina jest dla Ciebie szkodliwa?
Choć może trudno to sobie wyobrazić, to czy kofeina jest dla Ciebie szkodliwa, zależy głównie od tego, co myślisz o spożywaniu napojów kofeinowych. Bo i tutaj psychosomatyka odgrywa decydującą rolę. Samo przekonanie, że kofeina może być szkodliwa, może doprowadzić do palpitacji serca tak samo, jak wypicie kilku filiżanek kawy pod rząd. Pewien nasz pacjent opowiadał kiedyś, że przez długi czas był pewien, że dostanie biegunki, jeśli wypije espresso na pusty żołądek. Przekonanie to zniknęło dopiero wtedy, gdy wydarzyło się co następuje. Mężczyzna chciał się rano poczęstować espresso, kiedy zadzwonił dzwonek do drzwi, a przewoźnik listów przyniósł długo oczekiwaną paczkę. Podczas jej rozpakowywania i sprawdzania zawartości, jego jelita znów się odezwały, a on sam dostał biegunki. Kiedy później wrócił do kuchni, stwierdził, że zrobił espresso, ale nie wypił ani jednego łyka, bo przeszkodziła mu w tym dostawa paczki. Najwyraźniej sama myśl o wypiciu czegoś zawierającego kofeinę wystarczyła, by wywołać te same objawy, co rzeczywiste spożycie napoju na pusty żołądek.
Dlatego też opanowanie negatywnych myśli i przekonań na temat kofeiny jest niezwykle istotne. Zwłaszcza jeśli faktycznie lubisz pić kawę lub herbatę, a powstrzymujesz się od niej tylko dlatego, że boisz się np. przyspieszonego bicia serca lub ataku paniki. Jeśli uważasz, że pozbycie się utkniętych myśli i przekonań jest trudne, a nawet niemożliwe, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje specjalny trening mentalny, który może dosłownie przeprogramować Twój wytrenowany na strachu mózg. Dzięki niemu tysiącom pacjentów cierpiących na lęki udało się pozbyć obaw przed kofeiną i całkowicie pokonać przedłużające się zaburzenia lękowe. I to wszystko bez żadnych leków czy długotrwałych zabiegów psychoterapeutycznych. Załóżmy, że chcesz dowiedzieć się więcej o tym specjalnym treningu mentalnym, którego możesz się teraz nauczyć nawet poprzez kurs online. W takim przypadku wszystkie niezbędne informacje znajdziesz pod tym linkiem.
Kofeina i stres w zdrowej równowadze
Załóżmy, że chcesz obniżyć poziom stresu i nadal zachować energię. W takim przypadku znalezienie właściwej równowagi, jeśli chodzi o spożycie kawy, może być czasem wyzwaniem.
Kofeina może być balsamem dla duszy, a czasami może też działać jak przyspieszacz stresu i zwiększać niepokój. Dlatego właśnie nauka sztuki oddzielania stresu od spożycia kofeiny jest niezbędna. Stres i kofeina są częścią życia – ale nie muszą się wzajemnie wzmacniać! Kiedy poświęcamy czas na rozpoznanie, jak oba te czynniki wpływają na nasze życie, zapobiegamy zrobieniu sobie filiżanki niepokoju zamiast filiżanki kawy. Aby odzyskać pełną kontrolę, zwróć uwagę na to, o czym myślisz, kiedy przygotowujesz kawę i jak to wpływa na to, jak odczuwasz stres, kiedy pijesz kawę.
Istotne jest, aby zrobić krok do tyłu i przeanalizować wpływ kofeiny na własne ciało i styl życia. Jednak jeszcze bardziej kluczowe jest szczere postawienie pytania o to, jak bardzo stres został wywołany przez samą kofeinę. Czy nieprzyjemne uczucia po wypiciu kawy mogą być wywołane przez negatywne myśli lub niekorzystne oczekiwania? Gdy dowiesz się, jak dokładnie wywołałeś swój niepokój, będziesz mógł go kontrolować. Im lepiej wiesz, co jest dla Ciebie dobre – a co nie – tym szybciej możesz zacząć wprowadzać zmiany, aby żyć zdrowiej i szczęśliwiej.
Kofeina nie jest rozwiązaniem na bezsenność lub brak snu, więc nie wpadnij w pułapkę myślenia, że jest! Ale nie jest też korzeniem wszelkiego zła. Zamiast tego skup się na tym, by każdej nocy móc spokojnie zasnąć, wyeliminować jak najwięcej stresu z codziennej rutyny i spożywać kofeinę tylko wtedy, gdy rzeczywiście sprawia Ci ona przyjemność. I proszę zachować umiar. 2-3 filiżanki dziennie są nieszkodliwe, a nawet sprzyjają dobremu zdrowiu. Należałoby jednak nie pić ich jedna po drugiej gorączkowo, ale cieszyć się nimi powoli i świadomie. Gdy już zaczniesz, możesz bez wyrzutów sumienia oczekiwać magicznego momentu, gdy ciepło i komfort gorącej filiżanki kawy lub herbaty przyniesie czysto pozytywne skutki.
Wzorce pozytywnego myślenia nie tylko o kawie
Kiedy kawa stała się już codziennym nawykiem, warto zwrócić uwagę na to, jakie uczucia i myśli wyzwala. Czy w jakikolwiek sposób wpływa na Twój nastrój lub samopoczucie psychiczne. Doskonałym sposobem na zmianę sposobu myślenia jest całkowite uświadomienie sobie spożywania kawy w duchu mindfulness. Więc nawet w trakcie robienia kawy, zejdź z niej o trzy biegi. Upewnij się, że każdy ruch wykonujesz z maksymalną uwagą i świadomie odbierasz go wszystkimi zmysłami.
Rozważnie korzystaj z kofeiny
Po prostu odbierz na chwilę prędkość. Następnie, cokolwiek robisz, rób to wolniej. Rób to bardziej świadomie. Na przykład, gdy wyjmujesz swój ulubiony kubek z szafki, zrób to spokojnie i zwróć uwagę na każdy drobiazg. Którą ręką otwierasz szafkę? Jak czuje się uchwyt drzwi szafki? Jaki dźwięk wydaje otwieranie i zamykanie szafki? A czy pusty kubek jest delikatny czy z solidnej kamionki? Czy jest raczej ciężka czy lekka? Jak pachnie kawa w proszku? Albo, jeśli używasz ekspresu z kapsułkami lub strączkami, jak one się czują? Skup się nie tylko na swoich zmysłach i dłoniach, ale także na ramionach, barkach i szyi. Gdzie znajduje się twój oddech? Zwróć uwagę na całe swoje ciało podczas parzenia kawy. Zauważaj wszystko dokładnie, łącznie z wszelkimi myślami, które błądzą w Twoim umyśle, gdy to robisz. Przy odrobinie praktyki możesz zamienić swoją codzienną przerwę na kawę w małe ćwiczenie mindfulness, które może zwiększyć Twoje poczucie dobrostanu i znacznie zmniejszyć Twój stres. Trenerzy mindfulness często pracują z następującymi sformułowaniami:
Robię to, co robię.
Widzę to, co widzę.
Myślę to, co myślę.
Czuję to, co czuję.
I cokolwiek to jest, jest w porządku!
Szczególnym wyzwaniem podczas takiego ćwiczenia mindfulness nie jest ani kontrolowanie, ani ocenianie, ani usprawiedliwianie. Zawsze obserwuj i postrzegaj! Nie chodzi więc o dobro czy zło, a jedynie o to, co tu i teraz.
Najlepiej jest ustanowić swoją własną ceremonię picia kawy. Następnie, gdy kawa stanie się pozytywnym doświadczeniem, nie krępuj się rozszerzyć tej koncepcji na inne obszary swojego życia i poszukaj możliwości przekształcenia wzorców myślowych w pozytywne rezultaty. Może to zająć trochę praktyki, ale nawyki utrwalą się dzięki poświęceniu i wytrwałości, a wewnętrzne zmiany nastąpią dzięki samodyscyplinie i pozytywnemu myśleniu. Ale więcej na ten temat w następnym rozdziale.
Odzyskaj kontrolę nad swoimi emocjami
Czy kiedykolwiek wpatrywałeś się w dno swojego kubka z kawą i życzyłeś sobie, aby zawierał on coś, co pomoże Ci poradzić sobie z nieustannym niepokojem i mentalnymi blokadami uniemożliwiającymi Ci w końcu prowadzenie całego i satysfakcjonującego życia? Zrozumiałe, że to nie działa, ale istnieje lepszy sposób na odzyskanie kontroli nad swoimi emocjami i pokonanie wyzwań codziennego życia. Podczas przejmowania kontroli nad swoim zdrowiem psychicznym, prawdziwy sukces zaczyna się od zmiany sposobu myślenia i wiedzy, jak osiągnąć wewnętrzne bogactwo poprzez budowanie potężnych nawyków. Możesz proaktywnie zająć się wszystkim, co życie rzuca na ciebie, kiedy bierzesz odpowiedzialność za to, jak myślisz i czujesz – a wyniki są niczym innym jak cudowne. Więc proszę, nie zadowalaj się dłużej przeciętnością: nadszedł czas, aby wstać i zrealizować swój pełny potencjał! Strategia ta będzie zbyt prosta dla większości z Was. Tym bardziej jest skuteczna: uświadom sobie swoje myśli i wykorzystaj je do stworzenia bardziej pozytywnych oczekiwań. A raczej nie wierz we wszystko, co myślisz!
Kawa jest tylko jednym z wielu narzędzi, które pomagają nam przejść przez dzień. Ale jest jedna rzecz, której kawa nie może zrobić: nie rozwiąże jednego problemu, który ma związek z naszym zdrowiem psychicznym. W tym celu musimy być proaktywni z naszym zdrowiem psychicznym i odzyskać kontrolę nad naszymi emocjami. Poświęcając kilka minut każdego dnia na obserwację naszych myśli, uczuć i zachowań, możemy lepiej zrozumieć, jak odnosimy się do otaczającego nas świata i stworzyć zmianę perspektywy, która prowadzi do trwałego sukcesu. Pozytywna mowa o sobie i ćwiczenia mindfulness to tylko małe kroki w kierunku stania się bardziej inteligentnym emocjonalnie i nauczenia się radzenia sobie z lękiem w trudnych czasach.
Osobista odpowiedzialność zamiast wymówek
Spróbuj już nie obwiniać nerwowych palpitacji serca na kofeinę lub filiżankę kawy za dużo. Bo najpóźniej po tym artykule na blogu wiesz, że to nie tylko wina tego, co pijemy, ale także tego, jak o tym myślimy? Wszystko zaczyna się od zrozumienia siły oczekiwań. Czy to pozytywne, czy negatywne, doświadczysz myśli lub uczuć, których się spodziewasz. Jeśli więc myślisz, że kofeina sprawi, że będziesz nerwowy i niespokojny, będziesz czuł się tak samo!
Kofeina sama w sobie nie może wywołać niepokoju – zależy to raczej od tego, jakie są Twoje myśli podczas jej trwania. W związku z tym najlepszy slogan brzmi: nie wierz we wszystko, co myślisz!
Dlatego następnym razem, gdy zauważysz, że po kawie stajesz się niespokojny, zadaj sobie pytanie, co wcześniej przechodziło Ci przez myśl. Następnie, jeśli jesteś wystarczająco odważny, weź odpowiedzialność za swój wewnętrzny dialog i samo życie. Z takim nastawieniem więcej dobrych rzeczy będzie się działo nie tylko w Twojej głowie!
Referencje:
- Klevebrant L, Frick A: Wpływ kofeiny na lęk i ataki paniki u pacjentów z zaburzeniem panicznym: Przegląd systematyczny i metaanaliza. Gen Hosp Psychiatry 2022; 74: 22-31