Przejdź do treści
Zatrzymaj dziwne zawroty głowy w kilka sekund
MargJohnsonVA@envato-elements.com

Dziwne zawroty głowy: Ta sztuczka pomaga

Kilka lat temu do naszego gabinetu zgłosiła się kobieta cierpiąca na dziwne zawroty głowy i paniczny lęk przed upadkiem. Kiedy weszliśmy razem do gabinetu zabiegowego, natychmiast chwyciła najbliższe oparcie krzesła i trzymała się go. Stojąc, powiedziała mi, że od lat chodziła od jednego lekarza do drugiego i nikt nie był w stanie jej pomóc.

Poprosiłem pacjentkę o bardziej szczegółowy opis jej zawrotów głowy. Były to kołyszące się zawroty głowy od lewej do prawej, jakby chodziła po statku. Ponieważ nadal stała, zapytałem ją, czy odważyłaby się na mały eksperyment. W tym celu powinna intensywnie wyobrazić sobie, że zawroty głowy nie są kołysaniem od lewej do prawej, ale że są kołysaniem do przodu i do tyłu. Cała jej koncentracja miała być skierowana przez chwilę tylko na to, jak jej ciało porusza się lekko do tyłu i do przodu. Zgodziła się i skupiła na nowym kierunku ruchu. Już po kilku sekundach można było zobaczyć, jak jej górna część ciała rzeczywiście zaczęła się delikatnie kołysać w przód i w tył.

Teraz poprosiłem ją, aby puściła oparcie krzesła i przeszła kilka kroków. Po chwili wahania, odważyła się, zrobiła kilka kroków i zatrzymała się w zdumieniu. Odwróciła się, znów przeszła kilka kroków i wreszcie spojrzała na mnie, oszołomiona. „Panie Bernhardt, jak to możliwe? Zawroty głowy zniknęły!” Przez kolejną minutę chodziła po pokoju w górę i w dół, ale zawroty głowy pozostały nieobecne. Poprosiłem ją o zajęcie miejsca i widziałem, że nadal nie może uwierzyć w to, co właśnie przeżyła. Wyjaśniłem więc, co się stało w jej mózgu podczas tego małego ćwiczenia koncentracji.

Zawroty głowy – Gdy psychika zostaje wyprowadzona z równowagi

Zawroty głowy wywołane psychosomatycznie, które często występują np. u osób z zaburzeniami lękowymi, nie mają nic wspólnego z narządem równowagi w uchu wewnętrznym. Ta forma zawrotów głowy jest wywoływana wyłącznie przez psychikę, czyli przez procesy psychiczne zachodzące w mózgu. Dlatego tego nieprzyjemnego uczucia nie można wyeliminować za pomocą leków, ale również tylko na poziomie psychicznym.

Jeśli mózg myśli, że trzeba kołysać się na lewo i prawo, zwykle wystarczy mentalnie przerwać ten wzorzec ruchu. Robi się to poprzez intensywne wyobrażanie sobie ruchu przeciwnego, w tym przypadku kołysania z przodu do tyłu. Ten kontrstymulator, zwany również przerywaczem wzorca, powoduje w mózgu coś zupełnie niezwykłego: szare komórki mają problem z jednoczesnym przetwarzaniem tych przeciwnych ruchów. To, co się wtedy dzieje, również zadziwia naszego pacjenta: Przeciwstawne impulsy znoszą się wzajemnie i zawroty głowy ustają. 

Objawy psychosomatyczne – jak się ich szybko pozbyć

Gdy pojawiają się dolegliwości fizyczne, dla których nie ma wyjaśnienia z czysto medycznego punktu widzenia, mówi się zwykle o objawach psychosomatycznych. Nie oznacza to jednak, że dolegliwości te są jedynie wyimaginowane. Czy to zawroty głowy, niewyjaśniony ból, kołatanie serca, uderzenia gorąca, dreszcze, ucisk w klatce piersiowej czy mdłości – wszystkie te i wiele innych objawów są prawdziwe. Tyle, że ich przyczyną nie jest problem fizyczny, a procesy psychologiczne.

Eksperci są obecnie pewni, że wiele dolegliwości psychosomatycznych ma swoje podłoże w zaburzeniach lękowych, nawet jeśli osoby nimi dotknięte często nie są tego świadome. Dla tych, którzy teraz obawiają się, że będą musieli poddać się długotrwałemu leczeniu psychoterapeutycznemu, aby pozbyć się zawrotów głowy, jest dobra wiadomość. Bowiem nie tylko w przypadku zawrotów głowy, ale także w przypadku prawie wszystkich innych dolegliwości psychosomatycznych istnieją pomocne kontr impulsy, które bardzo szybko prowadzą do znacznego zmniejszenia nieprzyjemnych objawów.

Psychogenne zawroty głowy – Na to nie potrzeba leków

Po niewielkiej praktyce moja pacjentka była w stanie wyłączyć swój psychogenny zawrót głowy za pomocą odpowiedniego przeciw-impulsu, kiedy tylko pojawiał się on ponownie. Dzięki tej prostej sztuczce z badań nad mózgiem, straciła ona strach przed upadkiem i może teraz znów cieszyć się życiem w dużej mierze bez zmartwień.  Ale nie tylko zawroty głowy można wyeliminować za pomocą odpowiednich przeciwimpulsów, ale także prawie wszystkie objawy psychosomatyczne. W Instytucie Nowoczesnej Psychoterapii w Berlinie spędziliśmy lata na opracowywaniu i testowaniu odpowiednich przeciwimpulsów dla rotacyjnych zawrotów głowy, ucisku w klatce piersiowej, uderzeń gorąca, nieprzyjemnego mrowienia i wielu innych objawów.

Ponadto udało nam się opracować metodę, dzięki której można szybko i łatwo leczyć zaburzenia lękowe, które leżą u podstaw wielu problemów psychosomatycznych. I można to zrobić BEZ bolesnej konfrontacji z sytuacjami lękowymi, BEZ długiego przewartościowywania traumatycznych doświadczeń, a nawet BEZ leków. A ponieważ metoda ta jest niemal tak prosta jak sztuczka, dzięki której można wyłączyć zawroty głowy, całość jest teraz dostępna nawet jako autoterapia w formie kursu online.

Kurs wideo

Dziwne zawroty głowy – Co się za nimi kryje?

Zawroty głowy są medycznie definiowane w różny sposób. W zależności od tego, jakie objawy opisuje pacjent, rozróżnia się:

 • Zaburzenia równowagi: Osoby dotknięte chorobą mają problemy z utrzymaniem równowagi. Temu schorzeniu może towarzyszyć również dezorientacja przestrzenna. W obawie przed grożącym upadkiem, aby zachować mobilność, często korzysta się z pomocy takich jak laski czy rollatory.
 • Omdlenia: Osoby dotknięte tą chorobą mają wrażenie, że w każdej chwili mogą zemdleć, ale zazwyczaj tak się nie dzieje. Zawroty głowy znikają po kilku minutach tak szybko, jak się pojawiły. Stały strach przed ponownymi atakami zawrotów głowy może jednak z czasem doprowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych.
 • Pozycyjne zawroty głowy: Osoby cierpiące na nie często doświadczają zawrotów głowy przy zmianie pozycji głowy. Ta forma zawrotów głowy może wystąpić zarówno podczas stania lub chodzenia, jak i leżenia.
 • Wirujące lub kołyszące się zawroty głowy: Osoby dotknięte tym problemem mają wrażenie, że podłoga się kręci lub kołysze. Uczucie to może wystąpić podczas stania, chodzenia lub leżenia i jest podobne do zawrotów głowy spowodowanych przez alkohol.

Dobrze wiedzieć:
Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma organicznych przyczyn zawrotów głowy, ale że są to zawroty psychogenne, to zwykle można dobrze pomóc. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy mamy do czynienia z nierozpoznanym lub źle leczonym zaburzeniem lękowym. W takich przypadkach nasi pacjenci mają bardzo dobre doświadczenia z formą autoterapii, której można się nauczyć nawet w ramach kursu internetowego. 

Zawroty głowy: Należy wykluczyć następujące przyczyny organiczne

Oprócz wyzwalaczy psychosomatycznych istnieje również szereg przyczyn organicznych, które mogą prowadzić do ataków zawrotów głowy, a nawet do ich długotrwałego występowania. Należą do nich między innymi:

 • Skutki uboczne niektórych leków, takich jak leki przeciwdepresyjne lub uspokajające.
 • Choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.
 • Słabe krążenie krwi, np. z powodu problemów z sercem
 • Drastyczny spadek ciśnienia krwi
 • Niski poziom cukru we krwi
 • Niedobór żelaza
 • Odwodnienie

Podsumowanie

Dzięki najnowszym odkryciom z badań nad mózgiem, obecnie łatwiej niż kiedykolwiek można zrobić coś z zawrotami głowy. Zwłaszcza psychosomatycznie wywołane zawroty głowy można szybko pokonać za pomocą przerywaczy wzorców. Nie są do tego potrzebne żadne sesje psychoterapeutyczne, ponieważ odpowiednich przeciwimpulsów, za pomocą których można dobrze zatrzymać różne formy psychogennych ataków zawrotów głowy, można nauczyć się wygodnie w domu poprzez kurs wideo online.

O autorze

Klaus Bernhardt prowadzi wraz z żoną Danielą Instytut Nowoczesnej Psychoterapii w Berlinie. Jest pionierem w stosowaniu metod opartych na mózgu w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji i zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Klaus Bernhardt wydał do tej pory 3 książki, które cieszyły się dużym zainteresowaniem również na arenie międzynarodowej. W Niemczech wszystkie jego prace mają status bestsellerów.