Przejdź do treści
Klientka ma zawroty głowy w aptece i źle się czuje
DC_Studio@envato-elements.com

Lęk może powodować zawroty głowy

Lęk może powodować różne objawy, a zawroty głowy lub światłowstręt jest jednym z nich. Zazwyczaj występuje w chwilach intensywnego strachu lub niepokoju. Lęk może powodować uczucie, że pokój się kołysze lub wiruje, a otoczenie jest zniekształcone – tak jakby sama rzeczywistość uległa przesunięciu. Uczuciom tym może również towarzyszyć przyspieszone bicie serca, duszności, kołatanie serca i/lub pocenie się. Ważne jest, aby rozpoznać, kiedy te uczucia powstają jako reakcja na niespokojne myśli, aby za pomocą specjalnych technik mentalnych szybko uspokoić się do tego stopnia, że zawroty głowy również znikną.

Jak długo trwają zawroty głowy w przypadku lęku?

Zawroty głowy wywołane niepokojem to nieprzyjemne, ale powszechne uczucie, które na szczęście zwykle ustępuje w ciągu kilku minut. W rzadkich przypadkach zawroty głowy mogą jednak trwać znacznie dłużej. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy ludzie wpadają w ruminacje i nieustannie martwią się o swój stan zdrowia. Dlatego w takich przypadkach ważne jest opanowanie technik umysłowych, które mogą szybko zatrzymać taką negatywną karuzelę myśli. Gdy tylko głowa odpocznie, znikają również psychosomatycznie wywołane zawroty głowy.

W przeszłości osobom z zawrotami głowy często zalecano stosowanie określonych technik oddechowych, odwracanie uwagi i ćwiczenie progresywnej relaksacji mięśni. Jednak dzięki najnowszym odkryciom w dziedzinie badań nad mózgiem istnieją obecnie jeszcze skuteczniejsze metody uspokojenia i wyeliminowania zawrotów głowy w ciągu kilku sekund. Pionierem w tej dziedzinie jest Instytut Nowoczesnej Psychoterapii w Berlinie, który od kilku lat oferuje nawet kurs online, dzięki któremu osoby cierpiące na lęki mogą nauczyć się szybko uwalniać od zawrotów głowy. Ponadto chorzy na lęki dowiadują się, jakie przyczyny zaburzeń lękowych są często pomijane podczas wizyty u lekarza i jak można całkowicie pokonać zaburzenia lękowe nawet bez psychoterapii. 

Czy lęk może powodować zawroty głowy, które trwają cały dzień?

Lęk może również powodować długotrwałe zawroty głowy, zwłaszcza jeśli osoby cierpiące na niego zbytnio się wczują. Dlatego ważne jest, aby nauczyć się technik szybkiego uspokojenia się podczas ataku lęku. Ważne jest również, aby upewnić się, że nie ma fizycznych przyczyn, które mogą również powodować zawroty głowy, które trwają cały dzień. Oto kilka fizycznych wyzwalaczy, które są bardziej powszechne:

  • Problemy z kręgosłupem szyjnym
  • Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie krwi
  • Problemy z oczami
  • Używanie nieodpowiednich okularów
  • Objawy zatrucia
  • Zawroty głowy jako wynik niedożywienia
  • Problemy z tarczycą
  • Problemy z uchem wewnętrznym
  • Skutki uboczne leków psychotropowych

Jeśli lekarz nie znajdzie żadnych fizycznych przyczyn zawrotów głowy, bardzo prawdopodobne jest, że tak naprawdę są to tylko zawroty psychosomatyczne.  Nie powinno Cię to jednak martwić, a wręcz przeciwnie – nawet uspokajać. Często jest to spowodowane nierozpoznanym lub źle leczonym zaburzeniem lękowym, które obecnie można bardzo dobrze leczyć. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, jakie formy leczenia są dostępne i jakie najprawdopodobniej zostaną zalecone w Twoim konkretnym przypadku, polecamy nasz kurs online ŻYCIE BEZ LĘKÓW. Trudno o szybsze i bardziej wyczerpujące informacje na temat zaburzeń lękowych i najnowszych odkryć naukowych.

Dojrzała kobieta mruga, próbuje przyjrzeć się bliżej przez okulary
Prostock-studio@envato-elements.com

Dojrzała kobieta mruga, próbuje przyjrzeć się bliżej przez okulary

Kiedy czujemy się spięci lub zaniepokojeni, może to negatywnie wpłynąć na nasze ciało na wiele nieoczekiwanych sposobów. Jednym z objawów lęku jest „niewyraźne widzenie”, które może wystąpić, gdy mamy nagłe uwolnienie adrenaliny. Dzieje się tak, ponieważ gdy tylko ogarnia nas strach lub stres, nasze ciało przełącza się w tryb „walki lub ucieczki”. To również napina mięśnie w szyi i ramionach. Może to prowadzić do ograniczenia przepływu krwi do oczu, co również wpływa na widzenie. Jednak to nagłe pogorszenie widzenia trwa tylko przez krótki czas i nie powinno być powodem do niepokoju. Gdy tylko strach i napięcie ustąpią, powróci normalne widzenie.

Podsumowanie

Lęk może być tak przytłaczający, że czasami trudno uwierzyć, że towarzyszące mu objawy fizyczne są również czysto psychosomatyczne. W rzeczywistości, zawroty głowy, kołatanie serca i trudności w oddychaniu, aby wymienić tylko kilka przykładów, są bardzo prawdziwe odczucia, czy są one fizyczne lub psychologiczne w pochodzeniu. Jeśli tak jest, to nie powinno ich to martwić, a raczej wzbudzać wdzięczność. Objawy psychosomatyczne można bowiem zwykle wyeliminować znacznie szybciej niż problemy wywołane organicznie. Podsumowanie tego, jakie metody mogą być stosowane przez osoby chore, aby mieć nadzieję na szybką poprawę ich sytuacji, a jakich terapii lepiej unikać, znajdą Państwo w naszym kursie online ŻYCIE BEZ LĘKÓW.