Przejdź do treści
Łatwe rozpoznanie i zapobieganie zespołowi Roemhelda
leungchopan@envato-elements

Zespół Roemhelda: często pomijana przyczyna lęku

Klaus Bernhardt


Klaus Bernhardta

Klaus Bernhardt

Klaus Bernhardta

O zespole Roemhelda mówi się, gdy w żołądku i jelitach osoby gromadzi się dużo gazu, a następnie obserwuje się objawy podobne do tych, które występują w zaburzeniach lękowych. Mogą to być na przykład: Uderzenia gorąca, duszność, kołatanie serca, niepokój, zawroty głowy, bezsenność lub kołatanie serca, tzw. ekstrasystole.

Zespół Roemhelda nosi nazwę od nazwiska jego odkrywcy, internisty Ludwiga von Roemhelda. Na początku XX wieku dokonał ekscytującego spostrzeżenia: odkrył, że osoby, które często skarżą się na wzdęcia i odbijanie, muszą również częściej niż przeciętnie zmagać się z objawami, które w innych przypadkach występują tylko u osób cierpiących na lęki. W poszukiwaniu przyczyn tego dziwnego zjawiska odkrył ważne i do dziś często pomijane wyjaśnienie, dlaczego lęk może pojawiać się pozornie znikąd bez powodu. 

Co dzieje się w jamie brzusznej w zespole Roemhelda?

Wyobraź sobie, że zjadłeś pokarm, o którym wiadomo, że powoduje wzdęcia. Nadmierne nagromadzenie powietrza w przewodzie pokarmowym powoduje teraz wypchnięcie przepony do góry, wywierając bezpośredni lub pośredni nacisk na serce. U bardziej wrażliwych osób może to powodować różnego rodzaju dolegliwości sercowe. Niektórzy skarżą się na bóle podobne do dusznicy bolesnej, inni zgłaszają kołatanie serca, a nawet niekiedy obserwuje się krótkie omdlenia.

Co pomaga na syndrom Roemhelda?

Stosunkowo łatwo jest dowiedzieć się, czy Ty również cierpisz na zespół Roemhelda. Bo w tym przypadku mniej wzdęć i mniej bekania szybko prowadzi do znacznie mniejszego niepokoju. Jednak jest to prawdą tylko wtedy, gdy nie przyjmowałeś już wcześniej przez długi czas leków psychotropowych w celu zwalczania rzekomych zaburzeń lękowych, zamiast prawidłowo leczyć zespół Roemhelda. Bo w tym przypadku może się okazać, że Twój mózg został tak niekorzystnie usieciowiony przez niewłaściwe leczenie, że w międzyczasie faktycznie rozwinęły się zaburzenia lękowe. Ale nie martw się, teraz i na ten przypadek jest metoda, z którą szybko można przejść przez życie wolne od lęku ponownie. Więcej na ten temat można przeczytać poniżej. W przeciwnym razie nasza rada brzmi: Dla dobra swojego zdrowia zapomnij o dobrych manierach i bekaj i pierdź do woli. Dzięki temu wzdęcia nie mają szans na zbudowanie tak dużego ciśnienia wewnętrznego, że przepona uciska na serce. Jeśli nie możesz zmusić się do tego z uwagi na członków rodziny lub kolegów z pracy, możesz również zmienić swoją dietę zamiast tego, aby zapewnić mniej wzdęć, a tym samym mniej niepokoju.

Zmiana diety może zatrzymać zespół Roemhelda

W ramach testu unikaj wszystkiego co wzdyma przez 14 dni. Jeśli rzeczywiście cierpisz na zespół Roemhelda, powinieneś być w stanie zauważyć znaczne zmniejszenie objawów lękowych tylko dzięki zmianie diety.

Listę pokarmów, które powodują wzdęcia szczególnie często oraz drugą listę pokarmów, które prawie nie powodują wzdęć znajdziesz nieco dalej w tym artykule na blogu. Ponieważ jednak pierwsza lista jest dość długa, a zbilansowane odżywianie ma również wiele wspólnego z jakością życia, mam dla Ciebie jeszcze 4 wskazówki, które również możesz wykorzystać do ekstremalnego zmniejszenia wzdęć, nawet jeśli nie ograniczysz swojej diety dość drastycznie.

Te 4 wskazówki pomagają w zespole Roemhelda
vanillaechoes@envato-elements

Te 4 wskazówki pomagają w zespole Roemhelda

Wskazówka 1: Unikaj glutenu

W ramach testu, najpierw przez 7 dni powstrzymaj się TYLKO od wszystkich produktów zawierających gluten, czyli wszystkiego, co jest zrobione z następujących rodzajów zbóż:

  • pszenica
  • żyto
  • orkisz
  • jęczmień
  • owsy

Wiele osób cierpi na nierozpoznaną nietolerancję glutenu. Wynika to również z faktu, że dostępne w tym zakresie badania krwi pokazują jedynie, czy wykształcają się u Ciebie przeciwciała przeciwko glutenowi. To jak twoje ciało i mózg reagują na to białko NIE jest badane. Na szczęście możesz to łatwo sprawdzić sama: obserwuj przez kilka dni, czy i jak szybko męczysz się po jedzeniu i czy spada Twoja zdolność koncentracji. Na przykład, jak wypadasz w dniach, w których jesz tylko warzywa i może trochę ryby lub mięsa, w porównaniu z dniami, w których również sięgasz po koszyk z chlebem?

Ze swojej strony zauważam tu poważną różnicę. Chociaż uwielbiam świeże pieczywo, to nigdzie nie jestem tak skoncentrowana i produktywna po takich posiłkach, jak w dni, w których powstrzymuję się od pokarmów zawierających gluten. Nawiasem mówiąc, moje trawienie jest też w takie dni znacznie bardziej zrelaksowane.

Wskazówka 2: Jedz w odpowiedniej kolejności

Jedz poszczególne potrawy w odpowiedniej kolejności i w miarę możliwości oddzielnie od siebie – i zawsze zostawiaj małą przerwę między każdym daniem. Weźmy na przykład soczysty kawałek melona miodowego zawinięty w szynkę parmeńską. Ja osobiście uwielbiam to połączenie, ale dla wielu osób gwarantuje ono wzdęcia i problemy żołądkowe. Dlaczego tak jest?

Gdybyś zjadł samego melona, zostałby on całkowicie strawiony najpóźniej po 30 minutach. Jeśli jednak zjemy go razem z szynką, sprawa wygląda zupełnie inaczej. Szynka potrzebuje znacznie więcej czasu na strawienie i tym samym blokuje szybkie trawienie melona. Ponieważ trawienie trwa dłużej, owoce zaczynają fermentować w żołądku, a powstające gazy wypychają przeponę do góry. To z kolei prowadzi do wspomnianego wcześniej syndromu Roemhelda u osób wrażliwych, wraz z jego nieprzyjemnymi skutkami ubocznymi.

Jedzenie we właściwej kolejności oznacza spożywanie najpierw pokarmów o dużej zawartości wody! Dlatego nie należy cieszyć się owocami jako deserem, a raczej jako przystawką. Następnie daj sobie krótką przerwę i dopiero po niej zjedz pokarmy zawierające białko i tłuszcz. Zobaczysz, że dzięki temu znacznie zmniejszysz swoje wzdęcia.

Wskazówka 3: Kminek i imbir jako środki wspomagające trawienie

Poza stosowaniem kminku jako przyprawy, bardzo pomocne jest również przyjmowanie przed posiłkami łyżeczki świeżo startego imbiru – oba znacznie zmniejszają podatność na wzdęcia. Jeśli to dla Ciebie zbyt pikantne, możesz też wspomóc się herbatą imbirową. Herbata z kopru włoskiego i mieszanka z anyżu, kopru włoskiego i kminku są również znane z przeciwdziałania dużym nagromadzeniom gazów.

Wskazówka 4: Zadbaj o regularne ćwiczenia

Ćwicz lub przynajmniej chodź na spacer regularnie. Wzmacnia to mięśnie przepony, a im są one silniejsze, tym trudniej gazom z przewodu pokarmowego wywierać nacisk na serce. Idealnie byłoby oczywiście połączyć wszystkie 4 sztuczki, wtedy będziesz musiała zrezygnować tylko z bardzo niewielu naprawdę mocno wzdymających pokarmów, takich jak fasola, pory czy niektóre słodziki.

W nagrodę, będziesz zmęczony znacznie rzadziej i kto wie, może trochę więcej ćwiczeń sam, w połączeniu z nowym wzorem jedzenia, wystarczy, aby uwolnić cię od swoich ataków lękowych.

Oto pokarmy, których powinieneś unikać, jeśli masz zespół Roemhelda

  • Nasiona roślin strączkowych: fasola, groch, soczewica, ciecierzyca
  • Warzywa: cebula, pory, dymka, kapusta biała, kapusta czerwona, kapusta kiszona, kalarepa, dziki czosnek
  • Owoce: banany, gruszki, jabłka, kiwi, pomarańcze, śliwki, czereśnie, morele, owoce suszone
  • Produkty zbożowe: Chleb i bułki (również razowe!) Płatki zbożowe, musli, ciastka, ryż razowy.
  • Produkty mleczne: Mleko, jogurt, tłuste sery
  • Mięso: gęś, kaczka, tłusta pieczeń wieprzowa
  • Kiełbasa: salami i wszystkie rodzaje kiełbasy z dużą ilością tłuszczu
  • Napoje: napoje gazowane, soki owocowe, alkohol (wyjątek: czerwone wino z umiarem jest dozwolone)
  • Cukier i substancje słodzące: cukier domowy, fruktoza, laktoza, sorbitol, ksylitol.
  • Także: orzechy, nasiona, grzyby, ostre przyprawy, drożdże i wszelkie formy fast foodów.

Możesz jeść te pokarmy bez żadnych problemów

  • Cielęcina, kurczak i indyk (bez tłuszczu i skóry)
  • Gotowane ziemniaki lub tłuczone ziemniaki (bez frytek!)
  • Proste zupy i bulion
  • Dobrze ugotowane warzywa (np.: pomidory, marchew, szpinak)
  • Niskotłuszczowy twaróg
  • woda niegazowana, herbata imbirowa, herbata z kopru włoskiego, herbata z anyżu, herbata z kminku.

Zespół Roemhelda często błędnie diagnozowany jako zaburzenie lękowe

Faktem jest, że niejeden pacjent z lękiem zostałby już dawno wyleczony, gdyby w porę rozpoznano prawdziwą przyczynę lęku i paniki zamiast diagnozy „zaburzenie lękowe”. Ale nawet jeśli początkowo „tylko” zespół Roemhelda był odpowiedzialny za uderzenia gorąca i dziwne uczucie w klatce piersiowej, z czasem pojawia się inny problem. Bo to właśnie te dolegliwości często wywołują strach, że ktoś mógł doznać zawału serca. A im częściej się to powtarza, tym bardziej strach faktycznie zakotwicza się neuronalnie w mózgu. Jeśli duszności, uderzenia gorąca lub uczucie ciasnoty w klatce piersiowej były początkowo tylko objawami zespołu Roemhelda, z czasem są one wyzwalane również psychosomatycznie. A jest to spowodowane zaburzeniem lękowym, które wynika z faktu zbyt częstego zamartwiania się o swój stan zdrowia.

Jeśli lęk stał się już codziennym towarzyszem, warto jak najszybciej coś z nim zrobić. Tylko w ten sposób można zapobiec przekształceniu się zespołu Roemhelda w uogólnione zaburzenie lękowe. Swoją drogą, niekoniecznie musi się to odbywać z pomocą psychiatry i psychoterapeuty. Możliwe jest również aktywne działanie w zakresie zaburzeń lękowych z pomocą naszego kursu wideo online „Wreszcie wolny od lęku!”. Jeśli jesteś zainteresowany, to link do pierwszego odcinka 52-częściowego kursu za darmo podam Ci TUTAJ.

Kurs wideo online ŻYCIE BEZ LĘKÓW
valeriygoncharukphoto@envatoelements

Jeśli podejrzewasz u siebie zespół Roemhelda, koniecznie porozmawiaj z lekarzem!

Każdy, kto zbyt długo nie robi nic z nadmiernymi gazami jelitowymi, będzie się ciągle zastanawiał, czy za bólem żołądka i jelit nie stoi coś innego. Każde uczucie pełności, a nawet chwilowa duszność, niemal nieuchronnie powoduje, że cierpiący kwestionują swój fizyczny, a w razie potrzeby także psychiczny stan zdrowia. Dlatego porozmawiaj bezpośrednio z lekarzem o swoich podejrzeniach, że być może nie masz zaburzeń lękowych, a jedynie zespół Roemhelda. Im szybciej będziesz miał tutaj jasność, tym szybciej będziesz mógł podjąć niezbędne kroki, w jednym lub drugim kierunku.

inne ciekawe wypowiedzi

Hypochondria: How to overcome fears of illness

In hypochondriacal disorder, sufferers are often convinced that they are suffering from a serious illness that just hasn’t been discovered yet, such as a brain tumor. The more pronounced the fear of illness, the more often it happens that hypochondriacs constantly visit new doctors. The driving force behind this is the hope that someone will finally discover the disease that all medical professionals have previously overlooked. But no matter how many doctor’s visits are made, the diagnosis …

Czytaj dalej Hypochondria: How to overcome fears of illness

Czym jest metoda Bernhardta?

The Bernhardt Method is a short-term therapy for anxiety disorders developed at the Institute for Modern Psychotherapy in Berlin. It was named after the two directors of the Institute, Daniela and Klaus Bernhardt. It was first introduced to an international audience in the book „Get rid of panic attacks and other anxiety disorders”  (In German: Panikattacken und andere Angststörungen loswerden), which was on the bestseller list in Germany for over two years and has since been …

Czytaj dalej Czym jest metoda Bernhardta?